2020 Yılında En Çok Satan Arabalar

Ülkemizde 2020 yılı içerisinde en çok satan arabalar hangileridir ve bunların satış adetleri nelerdir? bu konu hakkında inceleme yapacağız. Ülkemizde araç satışında insanların en çok dikkat ettiği konu aracın yakıt performansıdır. Daha sonra kullanışlılığı ve güvenlik gibi diğer unsurlar yer almaktadır.

2020 yılı, ikinci el araç piyasası için araç fiyatlarında inanılmaz bir artışın yaşandığı yıl olmuştur. Araç fiyatları bir önceki yıla nazaran %50 ve üzeri oranlarda yükseliş göstermiştir. Bunun nedeni kuşkusuz koronavirüs salgınıdır. Çünkü bu salgın nedeniyle yurt dışından araç ithalatı yapılamamış; ayrıca yurt içinde üretim yapan fabrikaların pandemiden dolayı piyasaya çok fazla araç arz edememiştir. Diğer bir nedense; kurdaki artışın fazla olması ve merdiven altı satıcıların sıfır araçlara olması gerektiğinden fazla fiyat biçmesidir.

Ülkemizdeki araç piyasası artık internetin öncüğünde yapılmaktadır. İnsanların araç fiyatlarını internet üzerinden belirlemesi nedeniyle fiyatların da olması gerektiğinden fazla artması sebep olmaktadır. Ülkemizde kayıt dışı araç alış satışı yapan kişi sayısının 800 binden fazla olması da bu konuyu destekler niteliktedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre; aracını satmak isteyen kişinin internete koyduğu fiyat, piyasa fiyatından yaklaşık 50-60 bin TL üzerindedir.


En çok satan arabalar

en çok satan arabalar
fiat egea

1- Fiat Egea: Bursa’da fabrikası bulunan Fiat Egea, uygun fiyatı ve yakıt performansı ile çok fazla talep görerek listemizin ilk sırasında yer almaktadır. Ülkemizde 2020 yılı içerisinde 60.167 adet satılmıştır.


clio

2- Renault Clio HB: Listemizin ikinci sırasında yer alan aracımız, küçük kasası ile ve az yakıtı ile kullanıcıların talep ettiği bir marka olmuştur. 2020 yılında bu araç, 36.647 adet satılmıştır.corolla en çok satan arabalar

4- Toyota Corolla: Ülkemizde her zaman yollarda en çok gördüğümüz Japon aracı olan Toyota Corolla, 23.711 adet satılarak listemizde dördüncü sırada yer almaktadır.


ford tourneo courier

5- Ford Tourneo Courier: Ticari araçlar genelde en çok satan listelerinin alt sıralarında yer alır. Fakat bu aracımız ticari olarak görünse de kullanım olarak binek aracın verdiği konforu sağlamaktadır. Hem çok fazla eşya taşımak için hem de şehir içinde keyifli bir sürüş elde etmek için tercih edilen araç, 20.335 adet satılarak listemizin beşinci sırasında yer almaktadır.


passat

6- Volkswagen Passat: Alman canavarı olan aracımız her zaman listelerde ilk sıraları zorlasa da, 2020 yılı içerisinde satış rakamlarında biraz düşüş yaşamış gibi görünüyor. Güvenlik, konfor, yakıt ve performans gibi bir çok öne çıkan özelliği bulunan aracımız, 19.036 adet satılarak listemizde altıncı sırada yer almaktadır.


honda civic en çok satan arabalar

7- Honda Civic Sedan: Diğer bir Japon aracı olan Civic, tasarımı ve motor performansı ile en çok satan uzak doğu araçları arasında yer almaktadır. Aracımız 2020 yılında toplam 13.937 adet satılarak listemizde yedinci sırada yer almaktadır.


duster en çok satan arabalar

8- Dacia Duster: Orta seviyeli bir SUV modeli olan Duster, 12.892 adet satılarak listemizin sekizinci sırasında yer almaktadır.


Fiat Doblo

9- Fiat Doblo Combi: Diğer bir ticari araç olan Doblo, genişliği ile çok tercih edilmektedir. Aracımız 11.136 adet satılarak listemizin dokuzuncu sırasında yer almaktadır.


hyundai tuscon

10- Hyundai Tuscon: Ülkemizde daha önceki yıllarda çok fazla rağbet görmeyen aracımız, son yıllarda çok kullanışlı ve güçlü yapısıyla dikkat çekerek 11.006 adet satılmış ve listemizin onuncu sırasında yer almıştır.


Görüş ve önerileriniz için tıklayınız.

Daha farklı kaynaklar buralara bakınız.

https://www.ekonomist.com.tr/otomotiv/iste-turkiyenin-en-cok-satan-araba-marka-ve-modelleri.html

https://blog.araba.com/haberler/2020de-en-cok-satan-otomobiller/

https://www.amerikaninsesi.com/a/ikinci-el-arac-fiyatlarindaki-artisin-sebebi-ne/5535075.html

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir