ABD Borsasını Etkileyen GameStop Olayı

Gamestop olayı, sosyal medya üzerinden küçük yatırımcıların birleşerek Wall Strett büyüklerine ait hisselerin düşüşüne yatırım yapmaları sonucunda; devlerin hisselerinde oluşturdukları büyük kayıplara neden olan olay olarak özetlenebilir. Bu olay neticesinde büyük yatırımcılar milyarlarca dolar kayıp yaşadılar.

airport bank board business

ABD borsasında yaşanan bu kriz, küçük yatırımcıların video oyun satıcısı gamestop hisseleri üzerinden büyük yatırımcılara başlattıkları savaş nedeniyle; borsanın olağan işleyişinin tersine olağanüstü bir hareketlilik göstermesine neden olmuştur. Bu olağandışı hareketliliğin ABD borsası üzerinde risk oluşturduğu ve tüm yetkililerin bu olayı yakından takip ettiği bilinirken, bu savaş işlem gören diğer hisse senetlerinde de risk oluşturacağı hususunda endişe edilmektedir.

Gamestop Olayı Sonucunda Hisse Senedi Fiyatları Hangi Yönde Seyir Etti?

Gamestop hisseleri çok hareketli olmasının ABD borsası üzerinde yaşattığı endişeden bahsetmiştik. Şimdi ise somut olarak son 5 gün hissede nasıl bir değişiklik olmuş bunu beraber görelim.

  • 27 Ocak 2021 günü Gamestop hisse değeri: 345 USD
  • 28 Ocak 2021 günü Gamestop hisse değeri: 469,42 USD
  • 29 Ocak 2021 günü Gamestop hisse değeri: 328,24 USD
  • 01 Şubat 2021 günü Gamestop hisse değeri: 227 USD
  • 02 Şubat 2021 günü Gamestop hisse değeri: 98,61 USD

Son 5 günde yaşanan hareketliliğe bakarsak gerçekten hisse değerlerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştır.

Gamestop yaşanan bu olay öncesinde küresel çapta yaşanan covid-19 salgının nedeniyle yaklaşık 450 adet mağazasını kapatmayı planladıklarını duyurmuşlardır. Fakat bu olay neticesinde hisse değeri yaklaşık 17 USD olan firmanın hisse değeri 28 Ocak 2021 tarihinde 469,42 USD’den işlem görmüştür.


ABD borsasında yaşanan bu gelişmeler neticesinde ekonomik yaptırıma sahip güçler, Gamestop hisselerindeki alım ve satımını kısıtlamışlar ve çok büyük tepkilerin oluşması neticesinde hisse alım satımlarını sınırlı da olsa açmışlardır. Kısıtlamaların ardından Gamestop hisselerinde yaklaşık %50 oranında azalma meydana gelmiştir. Önümüzdeki gelişmeler neticesinde yaşanan bu savaşın yankıları ne şekilde olacak hep birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir;  2020 Yılında En Çok Satan Arabalar

Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Farklı kaynaklara göz atınız.
https://www.dw.com/tr/gamestop-olay%C4%B1-s%C4%B1rada-ne-var/a-56388157
https://www.webtekno.com/reddit-gamestop-hisse-ucurma-hikayesi-h105587.html

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir