BANKACILIK MESLEĞİNE DAİR HERŞEY

Bankacılık, son zamanların en güçlü sektörleri arasında yer almaktadır. Ülkeye ekonomik anlamda yön veren bankalar; profeyonel bir meslek arayışına giren adaylar için en çok tercih edilen kariyer alanlarından biri haline gelmiştir. Bunda en çok etkili olan yönler; çalışanların giyimleri, banka ortamları, sosyal imkanları ve daha nice argümanlar bankacılığı cazip meslek haline getirmektedir.

Peki gerçekten bankacılık bu kadar cazip bir meslek midir?

Ben de zamanında bu meslek grubunun bir ferdi olmak için çok çabalayıp çalışanlardan biriyim. Özgeçmişimde de belirttiğim gibi Garanti Bankası Kobi Müşteri Yöneticiliği ve Türk Ekonomi Bankası Tarım Müşteri Yöneticiliği pozisyonlarında çalıştım. Öncelikle üniversite yıllarında her zaman hayalimde olan bankacılık sektöründe yönetici olmak hedefini çok iyi benimseyerek, bu doğrultuda kendimi geliştirmek için elimden geleni yaptım. Erasmus Programı için dil sınavına girerek başarı elde ettim ve Polonya’nın Opole şehrinde bir dönem kalma fırsatı yakaladım. – Erasmus programının bankacılık mesleğine adım atmada çok büyük etkisi olmuştur.-

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 2012 yılında mezun olduktan sonra birçok kez banka sınavlarına katıldım. Bazen mülakatlarından elendim bazen de yazılı sınavından elendim ama nihayetinde Garanti Bankasının Sales Trainee programını kazandım. Aldığımız 6 aylık ciddi bir eğitimden sonra şube tecrübesine başlama zamanım gelmişti.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; şube yaşamına ilk başladığımda sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Çok yoğun bir tempo ve aşırı stres ortamı var ki, insan gerçekten bunlara karşı nasıl savaşacağı hususunda takılıp kalıyor. İlk zamanlar çok fazla zorlandım; gergin müşteriler, hedefler, sürekli çalan telefonlar… Prezantabl çalışmak adına mesai mefhumunun olmadığı, hafta sonlarının eğitimle geçtiği bir meslek türü. Çalışanlar arasında çok fazla rekabet ortamının bulunması nedeniyle personel ilişkileri tamamen pamuk ipliğine bağlı.

İlginizi Çekebilir;  Geleceğin meslekleri nelerdir?

Rekabet, en iyi ürünlerin ve en kötü insanların ortaya çıkmasını sağlar.

David sarhoff

Bankacılık mesleğini bu kadar zorlaştıran nedenler nelerdir?

bankacılık, zorluklar
Photo by Pixabay on Pexels.com
 1. En önemli nedenlerin başında hiç tartışmasız hedef baskısı gelmektedir. Günlük (spot), aylık, 6 aylık ve yıllık hedefler bulunmaktadır. Bu hedeflerle yaşamak ve gerçekleştirmek için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Eğer bunları başaramazsanız bankacılık kariyeriniz çok uzun sürmez. Çünkü temelleri tamamen hedefe dayalı bir sektörün bir ferdi olarak görev yapmaktasınız.
 2. Kesinlikle stres ikinci sırada yer almaktadır. Çok fazla sirkülasyonun, telefon ve müşteri trafiğinin ve insanlar için en önemli varlıklarından biri olan paraları ile ilgili bir meslek icra ediyor olmanız nedeniyle stres sizin soyadınız gibi olacaktır. Bununla başa çıkmanın yollarını mutlaka bulmalısınız yoksa sektör sizi çok yıpratacaktır.
 3. Müşteri ilişkileri bu mesleğin can damarıdır. Çünkü müşteri odaklı çalışan bankalar için müşteriler herşeydir. Tabi ki bu sebeple müşteri yönetimi iyi olan personel de üst yönetim için vazgeçilmez olabilmektedir. Peki bahsettiğimiz bu müşteri ilişkisi durumu gerçekte nasıldır? Sizlere şunu söyleyebilirim ki; müşteriler gerçekten sizlerin maaşlarını kendileri ödüyormuş gibi sizleri sömürme haklarını da elinde bulundurduklarını zannederler. Çünkü siz onlara çok fazla muhtaçsınız ve bu durumu onlar çok iyi bilmektedirler. Gece, gündüz, hafta sonu, yıllık izin demeden sürekli sizinle her istedikleri an iletişimde olmak isterler. Bu durumda siz özel hayatınızı bir kenara bırakmak zorunda kalabilirsiniz.
 4. Her şubede ya da birimde olmasa da mobbing bu sektör için ciddi bir yer kaplıyor. Çünkü personelin çok fazla iş garantisi olmaması nedeniyle; üst yönetim baskısı bir nevi tehditkar bir tavır sergileyebiliyor.

Sektörün güzel yanları nelerdir?

bankacılığın güzel yönleri
Photo by Lachlan Ross on Pexels.com

Tabi ki bu sektörün hep kötü tarafı yok, size gerçekten kaliteli bir çalışan olarak kendinizi geliştirme şansı bulabileceğiniz bir fırsat sunmaktadır.

 1. Bu meslek öncelikle sizleri gelişime çok zorladığı için kesinlikle çok iyi donanıma sahip, her türlü stres ortamından başarıyla çıkan bir birey olarak kendinizi ispat etmenizi sağlıyor.
 2. Maddi yönden gerçekten çok tatmin edici bir özel sektör kapısı olarak sizlere imkan sunuyor. Kazanılan maaşlar çoğu özel sektöre göre ilk sıralarda yer almaktadır.
 3. Eğitim olanakları çok kaliteli olup belki de hiç gitmediğiniz otellerde eğitim fırsatları ve konaklama fırsatları buluyor, buralarda kendi dalında uzman kişilerden eğitimler alma fırsatı buluyorsunuz.
 4. Ayrıca sosyal hakları, sağlık hizmetleri, personele sunduğu özel kredilendirme avantajları ile (tabi maaşın belli bir katına kadar) bir farklılık ortaya koyuyor.
İlginizi Çekebilir;  Etkili CV hazırlama rehberi

Özetle; bankacılığın zor olduğu yönler kadar size artı olarak kazandıracağı yönleri de bulunmaktadır. Burada önemli olan sizin bu mesleğe ne kadar yatkın olduğunuz. (bakınız) Eğer bu meslek size göreyse ve siz de kendinizi sürekli yenileyerek bu mesleğe motive olursanız inanın çok fazla maaş ve kariyer fırsatları sizi karşılayacaktır.

“Meslekler ve bize sundukları, bizlerin ne istediğiyle sınırlıdır.”

Saygı ve sevgilerimle…

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Etkileşim

 1. Memduh Gümen dedi ki:

  Yine harika bir yazı olmuş, eline sağlık

 2. Derya Yildiztekin dedi ki:

  👍👍👍👍teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir