Etkili CV hazırlama rehberi

Üniversite sonrası iş hayatına geçiş evresinde şirketler ile aramızda bağ kurmak için kullanılan profesyonel kimlik kartıdır CV’ler. Günümüz şartlarında çok fazla rekabet ortamının bulunması, mezun sayısının çok fazla olması ve şirketlerin kendini geliştirmiş, potansiyeli olan personel arayışında olması nedeniyle CV’ler çok fazla önem kazanmaktadır. Gelin beraber etkili cv hazırlama rehberine göz atalım.

Öncelikle çok fazla karıştırılan “CV” ve “Özgeçmiş” arasındaki farklar nelerdir bunlarla başlayalım.

CV VE ÖZGEÇMİŞ ARASINDAKİ FARKLAR

Özgeçmiş: İş başvurularında kullanılan, adaylara ait deneyimlerin, başarıların ve özelliklerin belli kriterlere göre sıralandığı araçtır. Bunlar;

 • Tarih sıralı özgeçmiş
 • İşlevsel özgeçmiş

Tarih sıralı özgeçmiş, kişinin iş ve eğitim gibi bilgilerinin sondan başlayarak tarihsel olarak sıralayarak hazırlamış olduğu özgeçmiş türüdür. İşlevsel özgeçmiş ise, kişinin aldığı eğitimleri, sertifikalarını, yabancı dillerini, başarılarını kategorize ederek, isterse tarih sırasına koyarak hazırlamış olduğu özgeçmişlerdir.

CV (Latince adı: Curriculum Vitae): CV’ler adayların kategori halinde hazırlamış oldukları eğitim, sertifika, referanslar, yabancı diller, deneyimleri v.b. gibi bilgilerin kategorize edilmiş halidir. CV’ler özgeçmişlere göre daha özet ve resmi olarak hazırlanır. Ayrıca CV’ler üç aşağı beş yukarı çoğu iş başvurularında değiştirilmeksizin kullanılırken, özgeçmişler her iş başvurusu için ayrı ayrı özellikte düzenlenerek sunulabilir.

Karışıklıkta basitliği bulun,
Düzensizlikte ahengi bulun,
Zorluğun ortasında fırsatı görün.

Albert eınsteın

CV HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ!

 1. Bilgileri doldururken genellikle kısa ve etkili cümleler kurmalıyız. CV’ niz mümkün ise 1 sayfa, değilse maksimum 2 sayfa olmalıdır.
 2. Firmaları ilgilendirmeyen gereksiz bilgiler vermekten kaçının. (Din, cinsiyet v.b.)
 3. Kariyer bilgilerinizi mutlaka ters kronolojik sıraya göre sıralayın. En son iş deneyiminizden en eski iş deneyimize doğru.
 4. Ödüllerinizi, başarılarınızı ve görev aldığınız sosyal sorumluluk projelerinize mutlaka yer verin.
 5. Referans bilgilerinizi eklerken tanıdıklarınızdan ziyade profesyonel iş yaşamınızdan kazandığınız kişilerin bilgilerini vermek daha etkili olacaktır. Ayrıca referanslarınıza ait iletişim bilgileri verirken abartılı bilgiler vermekten kaçının.
 6. Konuşabildiğiniz dilleri, kullanabildiğiniz bilgisayar yazılımlarını ekleyin. Mümkünse, online ya da yüz yüze kişisel gelişiminize destek olmak adına eğitim programına katıldıysanız bunlara da yer vermek lehinize olacaktır.
 7. Son olarak yazım yanlışlarına dikkat edin. Yazım yanlışlarının olması CV’nizin özensiz hazırlandığı izlemini uyandırabilir.
cv, cv hazırlama

Adım adım CV hazırlama

1- İletişim Bilgileri: CV’nizin ilk başında yer alacak olan bölüm iletişim bilgileridir. Burada Adınız ve Soyadınız, Unvanınız, e-posta, telefon, doğum tarihi ve adres bilginiz yer alabilir.

İlginizi Çekebilir;  Kariyer planlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler

2-Özel Bilgiler: 2. bölümde ise askerlik durumu, ehliyet bilgisi gibi verilere yer verebilirsiniz.

3- Özet Bilgi: Başvuru yapacağınız firma sizi neden tercih etsin? İşte burada 3-4 satırlık bir vuruş yapabilecek kısa bir hakkımda yazısı yazabilirsiniz. (Firmaya başvurduğunuz pozisyonda ne gibi hedefleriniz olduğu anlatılabilir.)

4-İş Deneyimleri: Yapmış olduğunuz stajlar dahil olmak üzere ters kronolojik sırayla hangi firma ve pozisyonlarda ne kadar süre ile çalıştığınıza dair bilgiler yer almalıdır.

5- Eğitim Bilgileri: Lise, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora bilgilerinizi ters kronolojik sıra ile sıraladığınız bölüm olarak yer almaktadır.

6- Yabancı Dil: Aldığınız dil programlarını, hangi dili hangi seviyede konuştuğunuzu (konuşma, dinleme ve yazma) bu bölümde yer verebilirsiniz.

7- Bilgisayar Bilgileri: Hangi bilgisayar yazılımlarını kullanıyorsanız bu bölüme eklemeniz faydalı olacaktır.

8- Sertifika Bilgileri: Kendinizi geliştirmek adına katılmış olduğunuz programların neticesinde almış olduğunuz sertifikalar bu bölümde yer alacaktır.

9- Seminer ve Kurslar: Aldığınız eğitimlerin dışında kişisel gelişim programları, seminerler ve söyleşilere bu bölümde yer verebilirsiniz.

10- Referanslar: Son olarak referanslar bölümü, profesyonel iş hayatınızda karşılaştığınız kişilere ait bilgilerin yer aldığı bölümdür. Yukarıda da belirttiğim gibi kesinlikle burada akraba, eş ve dost bilgilerine yer vermeyiniz.

Görüldüğü üzere CV; teknik bilgileri içeren, profesyonel iş yaşamı için şirketlerin dikkatini çekmeyi amaçlayan çok önemli bir kimliktir. Binlerce aday arasından şirketlerin sizi tercih etmesini sağlayabilecek en önemli araç olan CV’nin önemi gerçekten azımsanmayacak kadar fazladır. Burada anlattığım bilgilerin haricinde size aracılık yapabilecek, cv hazırlama ve iş fırsatları yakalama konusunda kariyer sitelerinden faydalanmak size daha fazla katkı sağlayacaktır.

İş yaşamınız hedefleriniz kadar parlak ve kalbiniz kadar ihtişamlı olsun…

Mahmut özdemir–yAZI DEPOSU

Görüş ve önerileriniz bizim için daima önemlidir. Lütfen bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir;  Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir?

Farklı kaynaklara göz atın:
https://blog.youthall.com/cv-hazirlama-10-adimda-etkili-cv-hazirlamak-icin-ipuclari/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Etkileşim

 1. Mehmet YILDIZTEKİN dedi ki:

  Konu hakkındaki açıklamalarınız için teşekkürler

 2. Derya Yildiztekin dedi ki:

  Çok tesekkurler

 3. Gülşah korkmaz dedi ki:

  Çok aydınlatıcı bir metin ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir