Döviz Kurlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Döviz kurları nelerden etkilenir? Bir çoğumuzun merak ettiği konuların başında gelmektedir. Çünkü günümüzde dövizler çok fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olmuştur. Kabaca döviz kuru nedir? Döviz kuru bir ülkenin ulusal para birimi haricinde işlem gören para birimlerinin genel adıdır. Ülkemizde ise en fazla işlem gören döviz kurları: dolar, euro, sterlin ve riyaldir. Şimdi hep birlikte döviz kurlarını etkileyen unsurları göreceğiz.

Döviz Kurlarını Etkileyen Unsurlar

döviz kurları

Yaklaşık 10 yıl öncesi insanlar döviz yatırımlarını sadece döviz bürolarından giderek değişim işlemleri yapabilmektelerdi. Fakat günümüzde her evde bilgisayar ve internetin olması ve yatırım araçlarının sürekli gelişmesiyle; artık herkes 5 gün 24 saat döviz işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Foreks piyasalarının da hayatımıza dahil olmasıyla, artık dünyadaki çoğu para birimi, emtialar ve değerli madenler üzerinde yatırım yapma şansını yakalamış bulunmaktayız.

Peki bu kadar çok fazla kişinin tercih ettiği yatırım aracı olan döviz piyasasının etkileyen faktörler nelerdir? inceleyelim.

1- Faiz oranlarındaki değişimler: Bir ülkenin ekonomisini etkileyecek iç ve dış etkenler: dış politikada başarısızlık, güvenlik ve terör, ekonomik dalgalanmalar v.b. durumlar nedeniyle faiz oranlarındaki pozitif ya da negatif yöndeki değişimler, döviz kurlarına da etki etmektedir.

2- Enflasyon Değişimleri: Örneğin, bir ülkedeki enflasyon oranındaki artış, üreticilerin mal ve hizmet sunumundaki maliyetlerini artıracağından, ithal mallara talep artacak ve buna bağlı olarak döviz talebi artacaktır. Talebi artan döviz kurlarının fiyatları yükselecek ve yerli para değer kaybedecektir.

3- Arz ve Talep: Arz ve talep oranlarındaki değişimler döviz kurlarındaki değişimleri doğrudan etkilemektedir. Ülkedeki ihtiyaç duyulan ya da harcanan dövizlerin, ülkeye enjekte olan dövizlerden fazla olması durumunda cari açık oluşacaktır. Bu da her zaman talebin arzı geçtiği durumlarda, ülkedeki döviz kurlarında yukarı yönlü değişime neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Enflasyon Nedir ve Çözüm Önerileri Nelerdir?

4- Kamu Borçları: Bir ülkenin iç ve dış borçları kamu borçlarını oluşturmaktadır. Dış borçlarının fazla olması, o ülkeye güvenin azalmasına, yatırımcıların o ülkeyi tercih etmemesine ve dövize olan talebin artmasıyla da döviz kurlarının artmasına neden olacaktır. Kabaca söylemek gerekirse, bir ülkede döviz miktarı ne kadar az ise; az olan daha kıymetli olacağı mantığıyla döviz kurlarının kıymetli olacağı durumu ortaya çıkacaktır.

5- Siyasi ve Politik Nedenler: Siyasi ve politik nedenlerden dolayı ülke ekonomisindeki istikrarsızlık, dış politikadaki güven ortamının sarsılması ve buna bağlı olarak dış yatırımcıların ülkeye olan güveninin sarsılması, ülkedeki döviz rezervinin azalmasına neden olacaktır. Bu da döviz kurlarındaki artışa neden olacaktır.

6- Sermaye Hareketleri: Hükümetler tarafından atılacak olan yurtiçi yatırımları nedeniyle işsizliğin azalması ve buna bağlı olarak ekonomik refahın artması, dış yatırımcıları çekecek ve buna bağlı olarak döviz kurlarında düşüş meydana gelecektir.


Görüldüğü üzere, döviz kurları üzerinde etkili birden çok unsur bulunmaktadır. Biz de yatırımlarımızı yaparken bunları bütün halde ele alarak hepsini değerlendirmeliyiz. Tabi ki günümüz şartlarında çok fazla dinamik olan bu etkenleri kestirmek fazlasıyla zor olacaktır. Herkese bol kazançlı yatırımlar diliyorum.


Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Farklı kaynaklara göz atınız.
https://konupara.com/yatirim/doviz-kurlarini-etkileyen-faktorler-7763/
https://www.paradurumu.com/altin-dolar-euro/doviz-neden-yukselir-haberi-3995
https://www.paraborsa.net/i/doviz-kurlarini-etkileyen-onemli-faktorler/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir