Geleceğin meslekleri nelerdir?

Geleceğin meslekleri nelerdir? Herkesin her zaman diliminde merak ettiği soru. İnsanlık tarihi çok hızlı değişimlere tanıklık etmektedir. Teknolojik gelişimlerin çok hızlı ilerlemesi ve insanoğlunun bu değişimlere çok hızlı adapte olarak her yeninin üstüne dahasını eklemesi meslekler üzerinde de etkisini göstermektedir. Ayrıca sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeler teknolojik gelişmeleri perçinleyince; eskiden çok iyi bildiğimiz mesleklerin unutulmasına, adını bile duymadığımız bir sürü yeni mesleğin türemesine neden olmaktadır. Şimdi geleceğin mesleklerini hep birlikte inceleyelim.

Geleceğin yıldızı parlayacak meslekleri

geleceğin meslekleri
Photo by Ali Pazani on Pexels.com

1- Robotik Mühendisliği:

Günümüzde mühendislerin önemi yadsınamaz. En çok aranan meslek gruplarından biridir. Fakat Gelişen teknoloji ile birlikte sürücüsüz araçlar ve insansız makineler; tarım, biyomedikal, depolama – lojistik ve savunma sanayi gibi birçok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Bu durumda robotik mühendisliğini cazip hale getirmektedir.

2- Veri Analisti:

Günümüzde ve gelecekte ekonomik, sosyo ve kültürel gelişmeleri ve daha nice teknolojik verileri karmaşık halden düzenli ve daha anlaşılır bir hale getiren veri analistleri, mevcut ve gelecekteki senaryoları bizlere okuma fırsatı sunmaktadır.

3- Epidemiyolog:

Son olarak yaşanan covid-19 küresel salgını ile birlikte önemi artan Epidemiyologlar; virüslerin ve hastalıkların nedenlerini araştırarak, bizlere bu salgınlar konusunda çözüm üretmektedirler.

4-Yazılım Mühendisi:

Kodlama ve mühendislik arasında köprü vazifesi gören bu meslek türü, firmaların yazılım geliştirme süreçlerinin çok kısa sürede uygulamaya geçmesini sağlar ve bu sayede firmaların daha dinamik ve seri üretim yapmalarına yardım ederler. Son zamanlarda firmaların çok fazla talep ettiği meslek türüdür.

5- Robot Koordinasyon Uzmanı:

Günümüzde otomotiv sanayi başta olmak üzere birçok sektörde kullanılan robot tabanlı makineler üretimi daha hızlı ve hatasız şekilde sonuçlandırma konusunda firmalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Robot Koordinasyon Uzmanları ise bu tarz makinelerin tamir, bakım ve onarımlarını yapmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir;  Kariyer Yönetimi Nedir ve Neden Önemlidir?

Ve dahası…

6- Yapay Zeka Uzmanı:

Yapay zekanın giderek kullanımının artması ve makinelere olan entegrasyon ve etkin kullanımın sağlanması hususunda çok büyük öneme sahip olan bu meslek grubu, gelecekteki yerini sağlama almış görünüyor.

7- İklim Mühendisi:

Küresel bir sorun olan ısınmanın artması ve insanların sebep oldukları olumsuzluklar nedeniyle doğanın ciddi şekilde etkilenmesi sonucunda tarımsal ürünlerdeki üretimin azalması ve kaliteli gıda tüketimine talebin sürekli artmasının sonucu olarak; iklim (hava kontrol mühendisliği) Mühendislerinin bu olumsuzlukları ortadan kaldırması ve kontrol altına alma adına üstleneceği misyon nedeniyle, bu meslek grubu geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

8- Dijital İçerik Uzmanı:

İnsanların artık freelance çalışarak hayatlarını kazanma arzuları, şirketlerin artık dijital platforma yönelmeleri bu meslek grubuna olan talebi artırmıştır. İçerik üretme, tasarlama ve bu içerikleri pazarlama konusunda uzman olmaları nedeniyle dijital hayatın var olduğu sürece, bu meslek grubuna ihtiyaç daima olacaktır.

9- Genetik Mühendisliği:

DNA gibi genetik şifreleri çözümleyen, araştıran ve elde ettiği bulguların tıp dünyasının çeşitli alanlarda kullanılmasını sağlayan meslek grubudur.

10- Sentetik Biyoloji Uzmanı:

İnsanoğlu nüfusunun sürekli artması ve eldeki kıt kaynakların; özellikle et ürünlerinin azalması nedeniyle yapay gıda üretimini sağlayan bu meslek grubu, insanlara gıda sağlama hususunda kilit bir öneme sahiptir.


Hayatımızda sürekli değişen ve gelişen olayların varlığı ve bizlerin yeni ihtiyaçlara yönelme eğilimi, var olan mesleklerin, hayatımıza yeni dahil olan mesleklerin gölgesinde kalmasına neden olmaktadır. Bizler de hayatımızı şekillendirirken bu gelişmeleri göz önünde bulundurursak yeni dünyada her zaman talep gören ve kazanan bir birey oluruz.

Görüş ve Önerileriniz için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir