HES Kodu Nasıl Alınır

“HES kodu nasıl alınır ve nerelerde bu kod gereklidir?” bu konu tüm dünyada etkisi gösteren Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde bir gereklilik haline gelmiştir. İnsanların risk taşıyıp taşımadığı, bizler için tehdit oluşturup oluşturmadığı hususunda çok yardımcı olmaktadır. Öncelikle HES kodu nedir? Şimdi bunu açıklayalım.

HES Kodu Nedir?

Hes kodu nasıl alınır

Kendimiz ve 18 yaşın altındaki çocuklarımız için süreli ya da süresiz olarak, Sağlık Bakanlığı uygulaması olan “Hayat Eve Sığar” uygulamasından, sms yoluyla ya da e- devlet üzerinden alabileceğimiz bir koddur. Bu kod bizlerin temaslı olup olmadığımızı, covid-19 virüsü geçirip geçirmediğimizi ve karantinada olup olmadığımız hususlarında direkt bilgi vermektedir. Çünkü toplu taşıma araçlarında, pazarlarda ve kurumlarda HES kodu uygulaması sayesinde risk taşıyan kişilerin tespit edilmesiyle covid-19 virüsünün yayılması büyük oranda engellenmiş olmaktadır.


HES KODU NASIL ALINIR?

1- Öncelikle HES kodunun sağlık uygulamasından nasıl alındığını resimlerle sizlere anlatacağım.

Uygulamayı Google Play Store, App Store ya da Huawei App Galery den telefonunuza kurun. Daha sonra uygulamayı açıyoruz. Aşağıda yer alan ev resmi olan görsel ilk önce bizi karşılıyor. Resmin altındaki ilerle butonuna bastıkça yandaki resimler sırasıyla gelmektedir. Son resim olan kısım ise telefon numaramızın girilerek tarafımıza doğrulama kodunun geldiği bölümdür.

Şimdi cep telefon numaramızı girip kodu gönder diyoruz. Daha sonrasında bize 5 haneli doğrulama kodu gelmektedir. Bu kodu aşağıda ilk sırada bulunan resimdeki doğrulama kodu yazan yeri doldurarak Giriş butonuna basıyoruz. Sırayla Konum servislerini ve Bluetooth Servislerini açıktıktan sonra bizi 4. resimdeki ana sayfa karşılamaktadır.

Anasayfada “HES kodlarım” yazan bölümü seçerek 5. resimdeki ekran bizi karşılıyor. Benim daha önceden almış olduğum bir kod olduğu için bu ekranda listelenmektedir. Sizin burada daha önce kod almadığınız için ekran boş görünecektir. Burada bulunan “kod ekle” butonunu seçerek size kimlik bilgileri soracaktır. İlgili alanları doldurduktan sonra HES kodunuz kullanıma hazır olacaktır. Eğer çocuklarınız için HES kodu almak isterseniz; 5. resimdeki çocuklarım için HES kodları bölümü tıklayarak yine ilgili kimlik bilgilerini doldurarak HES kodunu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Özgüveni Yükseltmek İçin 5 Yol

2- SMS yoluyla HES kodu nasıl alınır?

Telefonlarınızın sms bölümünden; HES yazıp aralarında birer boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik numarası, T.C. Kimlik seri numarasının son dört hanesi ve paylaşım süresi (burada önemli olan paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılacaktır) yazılarak 2023’e sms göndererek, hes kodunuzu alabilirsiniz.

3- E- Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır?

E- devlet üzerinden HES Kodlarınızı; hem kendiniz hem de 18 yaş altı çocuklarınız için alabilirsiniz. Burada Hes kodlarınız üzerinde; oluşturma, listeleme, silme ve detay sorgulama gibi işlemler yapabilirsiniz.

E- Devlet üzerinden HES kodu almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Umarım HES kodunu 2021 yılında kullanmak zorunda kalmayarak, özlediğimiz ve birlikte olduğumuz anlara en kısa zamanda ulaşırız.

Sevgi ve sağlıkla kalın…


Görüş ve önerileriniz için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

14 Etkileşim

 1. Özge Özdemir dedi ki:

  Çok açıklayıcı bir yazı ellerinize sağlık

 2. Memduh Gümen dedi ki:

  Yazı içeriği çok güzel, aydınlatıcı olmuş, nacizane düşüncemi paylaşmak isterim, uygulamalara ilişkin linklere köprüleme yapsan, devlet kurumlarının linklerini de yazı içerisinde bağlarsan dış link olayını da bu sayfa yönünden tamamlamış olursun, eline emeğine sağlık.

 3. Hasan kutlu dedi ki:

  Pandemi döneminde vatandaşların HES kodu alma sıkıntısını bir nevi çözmüş oldunuz, paylaşımınız için teşekkür ederiz.

 4. Selamettin Demiray dedi ki:

  Teşekkür Ederim Önceden başka yerlerde okumuştum ama bu kadar kesin açıklayıcı bir metin denk gelmemişti başarılarınızın devamını dilerim

 5. Aydın dedi ki:

  Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederiz. 2020 yılı ile ilgili (korona, depremler, ekonomi, dış ilişkiler vs.) görüşlerinizi, 2021 yılı ile ilgili de öngörülerinizi merak ediyorum. Bu konularla ilgili yazı yazarsanız çok memnun oluruz, teşekkürler.

 6. excalibur rıza dedi ki:

  bundan sonra markete ve devlet kurumlarına girerken önümde sıraya girmiş hes kodu almayı bilmeyen insanları beklemek durumunda kalmayacağım bu bilgilendirici içeriğiniz sayesinde herkes hes kodunu rahatlıkla alabilecek, teşekkürler 🙂

 7. Kemal dedi ki:

  Yorumlarınız çok güzel 👍🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir