İş Hayatında Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir? Hayatımızın her alanında olduğu gibi stres, iş hayatımızda da önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü zamanımızın çoğu iş yerlerimizde geçtiği için bizler bu durumla nasıl başa çıkmalıyız? bu sorunun cevabı kavradığımız an iş yaşamımızda konforu ele aldığımız anlamına gelmektedir.

Aslında stres sanıldığının aksine o kadar kötü bir kavram değildir. Çünkü stresin olması gerektiği kadar bizde yer alması; bizi motive eder ve hedeflerimize ulaşmada bizleri kamçılar. Fakat stres çok fazla ve devamlı ise; bizlerden hem ruhsal hem de fiziksel olarak çöküntüye uğratır ve iş hayatımızda bizim konforumuzu elimizden alır.

Sürekli Stres Bizlerde Nelere Sebep Olur?

Sürekli stres altında olan bizler için vücudumuz bizler için neler yapar bunları biraz inceleyelim.

  • Davranış yönünden; bizlerde davranış rollerinde sürekli değişmeye, kişisel bakımda özenin azalmasına ve asosyal kimliğe bürünme gibi durumlara neden olur.
  • Duygusal yönden; korku, depresyon, anksiyete, mutsuzluk ve daha bir çok duygu karmaşasına neden olur.
  • Fiziksel yönden; nefes alıp vermede artış, aşırı terleme ve kalp çarpıntısı gibi durumlara neden olur.
  • Zihinsel yönden; karar alıp vermede güçlük, kafa karışıklığı, konsantrasyonda azalmaya neden olur.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

stresle başa çıkmanın yolları

Stresle başa çıkmak için uygulanacak adımlar bulunmaktadır. Bu adımların yerinde ve sağlıklı atılması; bizlerde hayat kalitesinde artış ve kendimize güveni artırmaya neden olacaktır. Pekala bu adımlar nelerdir? hep birlikte görelim.

  • Karşılaştığımız bir sorun karşısında ondan sürekli yakınmak yerine, mutlaka çözüm odaklı bakmak gerekir.
  • Uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Çok geç yatmamak ve yeterli uyku ihtiyacımızı aldıktan sonra erken kalkmak bizde müthiş bir enerji ve kendimizi güçlü hissetmemize neden olacaktır.
  • Beslenme düzenini sağlamalıyız.
  • Mümkün olması durumunda kendimize vakit ayırarak egzersiz yapmak, bu da mümkün değilse biraz yürüyüş yapmak bize iyi gelecektir.
  • Yaşadığımız üzücü olaylar karşısında, bunları başkalarıyla paylaşmak yükümüzü azaltmamıza yardımcı olacaktır.
  • Kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor. Bu nedenle proaktif davranarak; karşılaşacağımız sorunlar karşısında daha tedbirli olmamızı sağlayacak ve çözüm odaklı davranmamıza büyük oranda yardımcı olacaktır.
İlginizi Çekebilir;  Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir?

Stres, zihnimizi çöküntüye uğrattığı gibi vücudumuza da fiziksel olarak büyük zararlar vermektedir. Özellikle midemiz stresten en çok etkilenen organlardan bir tanesidir. Bu nedenle; tüketeceğimiz bazı besin grupları sindirim sistemimizi kuvvetlendirecek ve stresin etkisini önemli ölçüde azaltacaktır. Bunlar: kefir ve yoğurt gibi probiyotik ürünlerin tüketilmesi sindirim sistemimizi dengeleyecektir. Ayrıca, brokoli, sarımsak, tahin, yumurta, ayçiçeği, maydanoz, yaban mersini ve nohut gibi ürünler de stresin azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğer sorunlar idare edilebilir haldeyse ve sorunlarla birlikte yaşayabilirsen aklın başında kalır. Çok fazla geldiğini gördüğünde aklını kaçırırsın. Aklını kaçırmak, sorunlardan, gerçekliklerden, endişelerden, stres hallerinden kaçınmanın insanda doğuştan var olan yöntemidir.

osho

Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Diğer kaynaklara göz atın:
https://www.365gun.com/zihin-dengesi/stresle-basa-cikmanin-12-yolu/
https://aklinizikesfedin.com/stresle-basa-cikmak-icin-7-tavsiye/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir