Kariyer planlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kariyer planlaması bilindiği üzerine hepimiz için hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Çünkü iş yaşamı ömrümüzün yaklaşık yarısını kapsamaktadır. O zaman gelin hep birlikte bu zorluklar nedir inceleyelim.

Şöyle bir geçmişe gidelim. Çocukluk dönemlerimizde karşımıza çıkan soruların başını çeken bir soru vardı. Hepimiz hatırlarız: ” Oğlum/Kızım büyüyünce ne olacaksın?” Mutlaka hepimize onlarca defa bu soru soruldu. Bunun nedeni; hepimiz için gelecekte nasıl bir hayat inşa edebileceğimiz bu sorunun cevabına bağlıydı.

Tabi ki bu sürecin başında herkes eşit kulvarlarda yarışma fırsatı bulamıyor. Bazılarının maddi durumu çok iyi bazıların ise vasat… Burada en önemli bir konu devreye giriyor: kişinin kendi azmi ve iradesi…

Zorluklar başarının değerini arttıran süslerdir…

Moliere

males, 3d model, isolatedKariyer Planlaması İçin Adım Adım Yapılacaklar Listesi

1-Hangi meslek sizi daha çok mutlu edecek.

Listemizin en başında sizi mutlu edecek meslek seçimi gelmektedir. Çünkü meslek seçimi iş hayatınızda bir hobi edinmiş ve onunla zaman geçiriyormuş gibi hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca bunun yanında maaş da alacaksınız.

2-Seçtiğiniz mesleğin size uygun olup olmadığını araştırın.

Sizi mutlu edecek mesleğe karar verdiniz, fakat bu meslek size uygun mu bunu da düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; doktorluk mesleği günümüz için hala en gözde meslekler arasında yer almaktadır. Fakat ciddi anlamda kan tutma durumu diye tabir ettiğimiz psikolojide olan, kan gördüğünde direk bayılan bir kişinin bu mesleği tercih etmesi sizce doğru mu? Başka bir örnek verelim; yükseklik korkusu olan, bir dairenin 2. katından bile aşağı bakamayan bir kişinin hostes, host veya pilot olması…

3- Mesleğe uygun bölümün tercih edilmesi ve buna uygun çalışma planının düzenlenmesi.

Mesleği seçtiniz ve bu mesleğin size uygun olduğu kanaatine vardınız. Aslında en zor olan bölümü başardınız. Çünkü bundan sonraki artık buz dağının görünen tarafı kadar, neden mi?

Hayatı insan için yaşanılır kılan veya işkenceye dönüştüren, kişinin kendi yaptığı seçimlerdir.

Jean Paul SARTRE

Jean Paul SARTRE’nin de söylediği gibi seçimlerimiz hayatımızın temelini oluşturur. Artık önümüzde; “lise öğreniminde seçtiğiniz mesleğe uygun bölümü tercih etmek ve üniversite sınavlarında bu mesleğe uygun fakülteyi kazanabilmek için yapacağımız çalışma planına uygun hareket etmek.” yer alıyor. Zaten hazırladığınız plana sadık kalmanın ödülü olarak size üniversitenin kapıları ardına kadar açılıyor.

İlginizi Çekebilir;  Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir?

4-Üniversite döneminde izlenecek yollar.

Mesleğiniz için en önemli süreç üniversite yıllarıdır. Bu zaman zarfından bilgi haznenizi ne kadar doldurursanız kariyer planlaması yaparken eliniz çok daha güçlü olacaktır. Seçtiğiniz meslek ile ilgili seminerler, kişisel gelişim programları, kurslar v.b. aktivitelere katılmaktan asla vazgeçmeyin. Özellikle meslekte kendini ispat etmiş kişilerin söyleşilerine mutlaka katılın. Çünkü bu söyleşiler sizi ateşleyip kendinize çok büyük motivasyon sağlayacaktır.


Artık mesleğe giriş yaptınız. Burada kariyer planlaması yapmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Size anlattıklarım, ailenizden kalanlar, karakteriniz ve sosyal yaşamınız kariyer yolculuğunda size eşlik edecekler. Doğru yer ve doğru zamanda olmanın size nasıl kapılar açacağına şahit olmaya başlayacaksınız. Çalışma arkadaşlarınızla, amirleriniz ve astlarınızla olan ilişkileriniz iş yaşamınızda size artı ve eksi olarak geri dönecektir. Bu yüzden insan ilişkilerinde kendinizi geliştirmenin önemi ortaya çıkmaktadır.

Meslek içi eğitimler, üstlerinizden dinleyeceğiniz başarı hikayeleri, acı ve tatlı tecrübeleri size fikir ve yaratıcılık katacaktır.


kariyer planlaması ve başarı

Özetle;

 • Mesleği bulun,
 • Ulaşmak için hedefleri seçin,
 • Hepsini tek tek gerçekleştirin,
 • Ve başarıya ulaşın.

Sevgiyle kalın…


Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Farklı kaynaklara göz atın:
https://www.manpower.com.tr/blog/kariyer-plani-nedir-kariyer-planlamasi-nasil-yapilir
https://www.workland.com.tr/tr/kariyer-plani-nasil-yapilir/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

21 Etkileşim

 1. Özge Özdemir dedi ki:

  Elinize sağlık keyifle okudum.

 2. Leyla dedi ki:

  Kaleminize sağlık

 3. Aydın dedi ki:

  Bizlerin ve gelecek nesilin en büyük sorununa değindiğiniz için teşekkürler. 😊

 4. Kemal Ç dedi ki:

  Çok güzel bir yazı tebrik ederim

 5. Derya Yildiztekin dedi ki:

  Gerçekten çok verimli bir yazı teşekkürler

 6. Mehmet YILDIZTEKİN dedi ki:

  Kaleminize sağlık

 7. Meral Bülbül dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim 👍

 8. Arzu sarı dedi ki:

  Mahmut bey ben veteriner olmak isterken hemşire oldum. Keşke yazınızı ben geçken yazsaydınız ✌🏻😊

 9. Memduh Gümen dedi ki:

  Böyle güzel bir yazıyı kaleme aldığın için teşekkür ederim, yeni yazılarını heyecanla bekliyorum.

 1. 23 Aralık 2020

  […] yönleri de bulunmaktadır. Burada önemli olan sizin bu mesleğe ne kadar yatkın olduğunuz. (bakınız) Eğer bu meslek size göreyse ve siz de kendinizi sürekli yenileyerek bu mesleğe motive […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir