Kedi Sahiplenirken Alınması Gereken Kedi Malzemeleri

Kedi malzemeleri kedi sahiplenenler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Önceki günlerde kedi sahiplenmek için dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştim tıklayınız. Şimdiki makalemizde kedi sahiplenirken onlar için gerekli malzemeler nelerdir bunlar hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; kedi sahiplenmeye karar verdikten sonra, kedimizi eve getirmeden önce mutlaka evimizi onun yaşayacağı bir ortam haline getirmeliyiz. Çünkü alıştığı ortamdan, annesinin yanından onu alacak olmamız ve hiç alışmadığı yabancı bir ortama getirmemiz, hele ki bir de bulunduğu ortam onu beslemek için hazır değilse; gerçekten kedimiz için ilk karşılaşmamız pek hoş olmayabilir. Burada kedi malzemeleri çok fazla önem teşkil etmektedir.


Alınması gereken kedi malzemeleri

Tüm malzemeler kedilerimiz için ayrı ayrı öneme sahip olup, ben kendime göre önem derecesine ve dikkat edilmesi gereken hususlarla birlikte liste yapacağım. Hep birlikte incelemeye başlayalım.

kedi malzemeleri

1- Kedi Tuvaleti: Dostlarımız için en önemli malzemelerin başında kedi tuvaletleri gelmektedir. Size tavsiyem kedileriniz için alacağınız tuvaletleri oldukça büyük tercih etmeniz, sizi ileride tekrar masraftan kurtaracaktır. Çünkü ilk zamanlarda yavrularınız küçük olduğu için küçük tuvaletler mantıklı gibi gelecektir ama dostlarımız çok hızlı geliştikleri için zamanla aldığınız küçük tuvaletler kediye uygun olmayacaktır. Resimdeki gördüğünüz tuvalet ise, ergonomi olarak en beğendiğim tuvaletlerden biridir. Kapağını çıkarmadan öndeki haznesini yukarı kaldırarak rahatlıkla kumunu temizleyebilirsiniz.


kedi malzemeleri

2- Kedi Evi: İkinci malzememiz kedi evidir. Açık ya da kapalı olmak üzere çok farklı kedi evi modelleri bulunmaktadır. Sizin bu konudaki tercihiniz tamamen dekoratif amaçlı da olabilir, kafanıza göre aldığınız bir ev de olabilir. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; kedi evlerini dostlarımız çok fazla kullanmamaktadır. Benim tercihim kedi minderi olmuştur. Hem maliyet olarak uygun hem de kedimiz için ferah ve rahat bir ortam sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Yetişkin Kediler İçin Önerilen 5 Kuru Mama Markası

mama ve su kabı

3- Mama ve Su Kabı: Dostlarımız için önemli malzemelerden biri olan mama ve su kabları, dekoratif olarak tercih edilse de onların sağlığı için önemli malzemelerden biridir. Çünkü plastik malzemeden yapılan kapların tercih edilmesi onların ağız çevresinde bakteri oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden benim tavsiyem; kesinlikle porselen, cam ya da çelik gibi materyallerden yapılan kapları kullanmanız kediniz için daha sağlıklı olacaktır.


tırmalama tahtası

4- Tırmalama Tahtası: Dostlarımızın evdeki eşyalarımıza zarar vermemesi için gerekli olan malzemelerden birisidir tırmalama tahtası. Nedeni ise; dostlarımız tırnaklarını orada kaşıması nedeniyle koltuk ve kanepelerinizi rahat bırakacaktır. Fakat size tavsiyem tırmalama tahtasını biraz uzun boyda almanız kediniz büyüdükçe kullanmaya devam etmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde size tekrar masraf çıkmasını kaçınılmazdır.


kedi tarağı

5- Eldiven ya da Tarak: Bir diğer malzememiz ise eldiven ya da tarak. Dostlarımızı sahiplenirken en çok merak ettiğimiz hatta bazen kedilerimizi sahiplenirken acaba vazgeçsek mi diye kendinize sorduğunuz tüy sorununu, büyük oranda azaltacaktır bu malzemeler. Tabi sizin tercihinize kalmış eldiven ya da tarak almak fakat benim deneyimlerin sonucu size kesinlikle tarak almanızı tavsiye edebilirim.


taşıma çantası

6- Taşıma Çantası: Dostlarımızı veteriner hekimlerine götürmek için kullanabileceğimiz bir malzeme olan taşıma çantasını almanız yararınıza olacaktır. Bu malzeme için çok fazla paralar harcamanıza gerek yok. Çünkü sıklıkla kullanmayacaksınız.


oyuncaklar

7- Oyuncaklar: Dostunuz için keyifli vakitler geçirebilmesi için alabileceğiniz malzemeler arasında oyuncaklar yer almaktadır. Ucu tüy olan oltalar, toplar, yumaklar ve kurmalı fare gibi oyuncaklar alabilirsiniz.


Yukarıda sizler için evinizde dostlarınıza sağlıklı ve mutlu bir ortam sağlayabileceğiniz kedi malzemeleri hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Tabi ki de dostlarımız için en önemli olan malzemelerin başında kum ve mama yer almaktadır. Bu malzemeler ile ilgili ilerleyen süreçte detaylı bir makale paylaşacağım.

İlginizi Çekebilir;  Yavru Kediler İçin En İyi Mamalar Hangileridir?

Görüş ve önerileriniz için lütfen buraya tıklayınız.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Response

  1. 7 Ocak 2021

    […] için diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.Yavru Kediler İçin En İyi Mamalar Hangileridir?Kedi Sahiplenirken Alınması Gereken Kedi MalzemeleriAyrıca […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir