Kedi sahiplenmek isteyenlere tavsiyeler

Hayatta insanlar kendilerine her zaman bir yoldaş arayışı içinde bulunurlar. Bu bir arkadaş, bir sevgili ya da akraba olabilir. Fakat bunların yanında evcil hayvanlar da bizler için vazgeçilmez bir yol arkadaşı olmuştur her zaman. Evcil hayvanların başını çeken de kediler olmuştur. Çünkü kediler evde, ofiste, bahçede v.b. yerlerde bizlerin hayatına kolayca uyum sağlayabilirler. Kedi sahiplenmenin hayatımıza neler kattığını hep birlikte görelim.

Kediler nasıl hayvanlardır?

Kedi, Antik Mısır’da tapılan bir hayvan olması nedeniyle ilk bu zamanlarda evcilleştirildiğine dair varsayımlar yer almaktadır. Kediler yüksek sayıda bir üreme yetisine sahiptirler. Kontrollü üremeleri halinde tescilli cins kedi olma ihtimalleri artar. Fakat sahiplenme oranının da bu denli yüksek olması ve kedi sahiplenenlerin kedilerini kısırlaştırarak üreme konusunda başarısızlığa neden olmaları ayrıca eski sahiplendikleri hayvanları sokağa bırakmaları nedeniyle sokaktaki hayvanların çok fazla üremesi sokaktaki kedi popülasyonunu çok fazla artırarak kontrolü zor bir konuma getirmiştir.

Kediler, dünyadaki karşılaşabileceğiniz en temiz, en uysal ve en huzur verici hayvanların başını çekmektedir. Sanıldığı gibi kesinlikle nankör hayvanlar değillerdir. Doğası gereği oyuncu ve avlanmayı severler. Koku alma becerileri çok gelişmiştir. Yalnız avlanmayı tercih ederler fakat buna karşılık sosyal bir hayvandır. Diğer kedilerle; bıraktıkları salgılarla, kendine özgü hareketleri ile ve farklı şekilde çıkardıkları seslerle iletişim kurabilirler.

Kedi sahiplenmek için atılacak adımlar

kedi sahiplenmek
Photo by Breakingpic on Pexels.com
  • Öncelikle kedi sahiplenme konusunda siz ve aile bireyleri hem fikir mi buna karar vermek gerekmektedir. Çünkü siz bir eşya almaktan ziyade canlı kanlı bir dost ediniyorsunuz ve sorumluluğunun büyük olduğunun farkında olmalısınız.
  • İkinci sırada muhakkak bütçe planlaması yer almaktadır. Veteriner masrafları, malzemeleri ve mamalarının belli tutarda maliyeti olması nedeniyle bütçeniz uygunsa kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.
  • Genellikle tüy dökümü konusunda herkesin merak ettiği; kediler tüy çok döker mi yoksa dökmez mi? sorusunun cevabı. Maalesef kediler tüy dökmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde ve herhangi bir durum nedeniyle stres yaşadıklarında tüy dökerler. Fakat bunu aza indirmek sizin elinizde. İlerleyen zamanda bununla ilgili sizlerle daha detaylı makale paylaşacağım.
  • Kediyi eve getirdiğinizde ona gerçekten sıcak bir yuva ortamı ve yeterli ilgi sağlayabilmeniz çok önemli. Bu konuda kendinize ve ailenize güveniyorsanız bu adımı da rahatlıkla geçmiş oluyorsunuz.
İlginizi Çekebilir;  Kediler İçin Yaş Mama Markaları ve Yaş Mama Kullanımı

Gerçekten insanları sevmeyi bilen kişilerin hayvan dostlarımıza ne kadar merhametli yaklaştığı kaçınılmaz bir gerçek. Onları ister sahiplenin ister sahiplenmeyin ama mutlaka gerekli merhameti ve yardımseverliği gösterin. Sokak hayvanlarına mama ve su vermeyi kesinlikle atlamayalım. Bilhassa kış aylarında bu konuda daha hassas olalım. Ayrıca çoğu veteriner hekim sokak hayvanlarına ücretsiz bakım yapmaktadır. İhtiyacı olan hayvanları veteriner hekimlerine götürebilirsiniz.

Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz.

Arthur schopenhauer

Geri bildirim için tıklayınız.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Etkileşim

  1. 30 Aralık 2020

    […] günlerde kedi sahiplenmek için dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştim tıklayınız. Şimdiki makalemizde kedi sahiplenirken onlar için gerekli malzemeler nelerdir bunlar hakkında […]

  2. 2 Ocak 2021

    […] için diğer konulara göz atmak için;Kedi sahiplenmek isteyenlere tavsiyelerKedi Sahiplenirken Alınması Gereken Kedi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir