Kediler İçin Yaş Mama Markaları ve Yaş Mama Kullanımı

Evdeki dostlarımızın sağlığı ve gelişimi için daha önce yavru kedilerimiz için kuru mamaları incelemiştik. Bugün ki konumuz en iyi yaş mama markaları hangisidir ve dostlarımız için bu mamalar neden önemlidir? bu konular hakkında inceleme yapacağız.

Yaş mama nedir?

yaş mama

Evdeki dostlarımızın kuru mamadan daha çok tercih ettikleri yaş mamalar, lezzet ve iştah açıcı özellikleri ile kedilerimiz için son derece etkilidir. Bu iki mama türünün üretim aşamaları birbirinden oldukça farklıdır. Çünkü kuru mamalar, yüksek ısı ve basınç altında pişirilmektedir. Ardından su mamalara tat katmak için aminoasit ve vitamin takviyesi ile üzerlerine yağ eklenmektedir. Yaş mamalar ise, et, tahıl, su, yağ ve jelleştirme maddeleri ile karıştırılarak yapılır. Özellikle et türevi ürünler küp küp doğranırlar. Yaş mamalar, üretim aşamalarındaki ve kullanılan maddelerin türlerindeki farklılık nedeniyle kedilerin tam olarak ihtiyaç duyduğu besin değerlerini elde etmek biraz zor olabilir. Bu sebeple dostlarımızı beslerken ek gıda takviyeleri almak onlar için son derece önemlidir.

Yaş mamalar günümüzdeki bir çok firma tarafından farklı kategorilerde üretilmektedir. Bunlar; yetişkin, yavru ve kısırlaştırılmış mama olarak karşımıza çıkmaktadır. Aroma bakımından ise; balıklı, biftekli, tavuklu, tavşan veya kaz etli gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır.


Yaş mamaların kediler için yararları nelerdir?

Yaş mamalar kediler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Fakat kaliteli bir mama tercih edilmesi durumunda bu geçerli olacaktır. Az su tüketiminde bulunan kediler için yaş mamalar, alması gereken su miktarını karşılamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kedilerde böbrek hastalıkları çok fazla olduğu için yaş mama kullanımı bu hastalığın azalmasına neden olmaktadır. Yaş mamalar kedilerimizin sindirim sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Yaş mama seçimini yaparken mutlaka et ürünleri olanları tercih etmeliyiz. Çünkü gramajı artırmak tahıl oranı yüksek olan mamalar satılmaktadır ve bu mamalar kedilerimiz için çok faydalı değildir.

İlginizi Çekebilir;  Kedi sahiplenmek isteyenlere tavsiyeler

Yaş mamaların kediler için zararları nelerdir?

Yaş mama tüketimi çok fazla olduğu durumlarda; onlar için bazı sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Bunların başında diş hastalıkları gelmektedir. Çünkü yaş mama kedilerde tartar oluşumuna neden olmakta ve diş kaybına sebep olmaktadır. İkinci bir sıkıntı ise kedilerin obezite olması ve çok fazla kilo alımına bağlı olarak kedilerin diyabet gibi hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden yaş ve kuru mamalarını dengeli tüketilmesi gerekmektedir.

Peki bu durumların önüne geçmek için nasıl önlem almalıyız? Yaş mamalar kediler için çok fazla besleyici olması ve doğası gereği etçil bir hayvan olmaları nedeniyle yaş mamaya mutlaka ihtiyaç duyarlar. Tavsiye edilen miktar, haftada bir ya da iki kez yaş mama tüketimidir. Bu şekilde denge kurulduğunda kediler için zarar yerine çok fazla fayda sağlayacaktır.


Tercih edilen yaş mama markaları

yaş mama

1- ND Yaş Kedi Maması


animonda yaş kedi maması

2- Animonda Yaş Kedi Maması


gourmet gold

3- Gourmet Gold Yaş Kedi Maması


royal canin

4- Royal Canin Yaş Kedi Maması


gimcat

5- Gimcat Yaş Kedi Maması


hills

6- Hills Yaş Kedi Maması


felicia yaş mama

7- Felicia Yaş Kedi Maması


Görüş ve önerileriniz için tıklayınız.

Evcil hayvanlarımız için diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.
Yavru Kediler İçin En İyi Mamalar Hangileridir?
Kedi Sahiplenirken Alınması Gereken Kedi Malzemeleri
Ayrıca bakınız.
https://www.temizmama.com/yas-kedi-mamasi-nedir
https://kediblog.com/yas-kedi-mamalari/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir