Kripto Para Nedir? ve Üzerinde Nasıl Tasarruf Edilir?

Kripto para nedir ve üzerinde nasıl tasarruf edilir? son dönemlerin en çok üzerinde durulan konular arasında yer almaktadır. Kripto paralar günümüzde alternatif yatırım aracı olarak görülmekte ve bir çok insan için merak uyandırmaktadır. Peki sözünü ettiğimiz bu para birimi nedir önce bununla başlayalım.


Kripto Para Nedir?

kripto para nedir

İşlemlerin güvenli bir ortam içerisinde yapılmak üzere, özel bir kriptografi (şifreleme) kullanan, nakit karşısında alternatif bir değişim aracı olarak planlanmış, dijital ya da sanal bir varlıktır. Kripto paralar, merkezi bankacılık ya da merkezi elektronik para sistemlerinin tam tersi; herhangi bir merkezi olmayan dağınık bir işlem veri tabanı kullanan sistemlerdir.

Kripto paraların ilki olan bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur. İlerleyen zamanlarda alternatif olarak bir çok kripto para piyasaya çıkmış olup, bunlara alternatif coin tabirinin kısaltılmış hali olan altcoin ifadesi kullanılmaktadır. Kripto paralarının oluşumundan itibaren yayılmaya başlamasının ardından, uzmanlar bu tür dijital paraların değerinin dünyada yaklaşık 3-5 trilyon doları bulacağını hatta bu miktarı geçeceğini öngörmüşlerdir.

Kripto paraların herhangi bir merkezi sisteminin bulunmaması nedeniyle; kesinlikle hiçbir politik ya da siyasi kararın etkisinde kalmaz. Bu paraların yukarı ya da aşağı yönde hareket etmesini sağlayan etkenler: yapılan yatırımlar, talep edilen miktar ve hangi amaca yönelik kullanılacağıdır.


Kripto paralar nasıl alınır?

Bu tarz dijital paraların satın alınabilmesi için sadece aracılık yapan platformları kullanabilirsiniz. Kripto paralar Platformlara üye olarak itibari para karşılığı alınabileceği gibi, diğer dijital para birimleri arasında da alım satım yaparak elde edebilirsiniz.

Alım satım platformları haricinde, bir arkadaşınızın kriptopara cüzdanından kendi cüzdanınıza transfer etmesi neticesinde de kriptopara sahibi olabilirsiniz. Çünkü direkt olarak cüzdanlar arası kriptopara transferi yapılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Döviz Kurlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Diğer bir satın alma yöntemi ise; madencilik olarak tabir edilen güçlü bir bilgisayar ile kriptoparaların donatılmış olduğu karmaşık matematiksel şifrelerin çözülmesidir. Bu durum sonucunda size bir miktar ödül karşılığı söz konusu paranın cüzdanınıza aktarılması sağlanır.

Son olarak da; eğer bir ürün ya da hizmet satışı sunuyorsanız ve bunları itibari para ile değil de bitcoin ya da benzeri para birimleri ile yapmak istiyorsanız; bu şekilde de kriptopara elde etme şansını bulabilirsiniz.


Piyasa değeri en yüksek olan kripto paralar

  1. Bitcoin
  2. Ethereum
  3. XRP
  4. Tether
  5. Bitcoin Cash
  6. Chainlink
  7. Litecoin
  8. Cardano
  9. Polkadot
  10. Binance Coin

Görüş ve önerileriniz için tıklayınız.

Ayrıca bakınız;

https://www.icrypex.com/tr/blog/en-degerli-ve-hizli-yukselen-kripto-paralar

https://tr.investing.com/crypto/

https://coinmarketcap.com/tr/

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir