Özgüveni Yükseltmek İçin 5 Yol

Özgüveni yükseltmek neden bu kadar önemlidir? Bireyler için özgüven; dik duruşlu olmak, kendi adına sonuçları ne olursa olsun karar verebilmek (inisiyatif almak), kendine değer verebilmek ve kendinin olduğu gibi kabul etmek demektir. Bunlar yapabilen insan hayatta yaptıklarından oldukça keyif alabilmektedir. Tabi ki bu demek değildir ki bencil, kibirli ve gururlu olalım. Özgüveni yüksek olan insanlar kesinlikle başkalarının ne dediğiyle değil, kendilerin nasıl hissettiklerini önemsemektedirler.

Özgüveni Yükseltmek İçin 5 Yol

özgüveni yükseltmek

1- Pozitif Düşüncelere Yönelin

Negatif düşünceler sizi daima aşağı çekecektir. Burada önemli olan bir sorunla karşılaştığınızda, “artık birşey yapamam”, “herşey bitti” şeklinde reaksiyon göstermek yerine “neler yapabilirim?”, “nasıl çözüm bulabilirim?” demek sizi daima yükseltecektir. Düşünceler daima duygularınıza yön vermektedir. Pozitif düşünün ki size güzel kapılar açılsın.

2- Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin

Kesinlikle kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Bizler birer makine değiliz. Muhakkak ki bir günümüz harika, bir günümüz ise berbat geçebilir. Başkalarının sürekli mutlu görünmesi ya da başarılı gibi görünmesi sizi ilgilendirmez. Siz kendiniz inisiyatif alarak kararlar verin. Sonuçları güzel olsa da kötü olsa da bunları kabullenin. Zamanla sonuçları kötü biten kararlarınız bile sizlere yeni tecrübeler ve başarı kapıları açacaktır.

3- Hedeflerinize odaklanın

Gün bitiminde doğru ya da yanlış yaptıklarınızı not alın. Kendinizi ne kadar ileri götürmüşsünüz, ne kadar hedefe yaklaşmış ya da uzaklaşmışsınız; bunların muhasebesini yapın. Konfor alanınızdan çıkmak sizi asla korkutmasın. Çünkü konfor alanınızdan çıkmak ve akıllıca riskler almak özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

4- Her zaman şükredin

Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini bilin. Bu eşya da olabilir, fiziksel özelliğiniz de olabilir. Her zaman sizden daha iyi durumda olanların var olduğu gibi sizden daha kötü durumda olanlar da elbette ki var. Siz eğer minnettar olursanız, sürekli hayat size fırsat kapıları açacaktır ve sizi şikayet eden bir birey yerine mevcut durumundan mutlu olan ve geleceğe yönelen bir birey olmanıza neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  HES Kodu Nasıl Alınır

5- Sizi motive edecek hayaller kurun

Hayaller hayatımızın birer provasıdır. Eğer siz hedeflerinize ulaşmayı hayal ederseniz; bu da sizi hedefinize ulaştığınızda nasıl mutlu ettiğini, kendinizle nasıl gurur duyacağınızı deneyimleme şansı verebilmektedir.

Kendini okyanusta bir damla sanma,
bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun.

Mevlana

Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Farklı kaynaklara göz atabilirsiniz.

https://www.iienstitu.com/blog/ozguven-arttirma-yollari-bilmeniz-gereken-8-ipucu
https://www.kigem.com/ozguven-nasil-arttirilir.html

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir