Whatsapp Güvenlik Sözleşmesi Nedir?

Whatsapp güvenlik sözleşmesi, son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve bizlerde endişe yaratan; whatsapp’ın yeni önerdiği bir sözleşme türüdür.

Whatsapp günümüzde hemen hemen herkesin tercih ettiği bir iletişim uygulamasıdır. ABD tabanlı olan bu uygulama bizlerin internet üzerinden iletişim kurmamızı sağlamaktadır. Şu anki aktif kullanıcı sayısının 2 milyarı geçtiği ve bu kadar büyük bir kitlenin kullandığı uygulamadaki güvenlik problemi, şuan dünya gündemindeki yerini almıştır. Rus girişimci Elan MUSK, twitter hesabı üzerinden herkesi whatsapp uygulamasını bırakarak telegram veya signal uygulamasını kullanmaya davet etti.


Whatsapp güvenlik sözleşmesi ile hangi tehlikeler bizi bekliyor?

whatsapp güvenlik sözleşmesi

Size gönderdikleri sözleşmede kabul ya da şimdi değil seçenekleri yer almaktadır. Eğer kabul etmezseniz; önümüzdeki süreçte whatsapp sizi bu uygulamayı kullanmanıza izin vermeyecektir. Şu an herkes beklemede ve hangi tehlikelerle karşı karşıya kaldıkları hususlarında kendilerini netleştirmek için beklemede kalmaktadır.

Güvenlik sözleşmesini onaylamanız durumunda Whatsapp hangi bilgilere ulaşmaktadır?

 • Sohbet içeriklerinizi, bağlantılarınızı, hangi medya içeriklerini gönderdiğinizi,
 • Rehberinizi,
 • İnternet üzerinde nerelerde gezindiğinizi,
 • Hangi tür ödeme yöntemlerini kullandığınızı ve ödeme yöntemlerinde kullandığınız tüm ödeme araçlarının bilgilerini,
 • Konum bilgilerinizi,
 • Ses kayıtlarınızı, fotoğraf ve videolarınızı,
 • Ayrıca facebook, twitter gibi diğer sosyal medya hesaplarınıza ait bilgilerinizi,

Güvenlik sözleşmesini onaylamanız durumunda yukarıda belirttiğimiz tüm bilgilerinizi inceleme onayı vermiş olacaksınız. Söz konusu sözleşmeyi onaylamanız için Whatsapp size 8 Şubat’a kadar süre vermiştir.

Sözleşmeyi onaylamanız durumunda nasıl iptal edebiliriz?

Bunu yapabilmemiz için öncelikle uygulamadaki tüm verilerin silinmesi gerekmektedir. Bunun için telefonunuzdan Ayarlar- Uygulamalar- Uygulamaları Yönet- Whatsapp- Verileri Temizle- Tüm Verileri Temizle adımları uygulayarak daha sonrasında da uygulamayı telefonunuzdan kaldırmanız gerekmektedir.


Veri analiz firmalarından olan Sensor Tower’a göre; 2021 yılının ilk haftasında Whatsapp uygulamasını kullanan kişi sayısının %11 düştüğü ve bu da küresel anlamda yaklaşık 11 milyon kullanıcıya tekabül ettiğini vurgulamıştır. 1-2 gündür insanlar Rus yapımı olan telegrama yönelmiş ve şu anda uygulama, toplamda 2.2 milyon indirme elde etmiştir. Ayrıca Signal adlı uygulamaya da talep artmış durumdadır. Ülkemizde ise Bip uygulaması kullanımı bu sebeple yaygınlaşmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir;  2021 Yılında Yapılacaklar Listesi

Görüş ve önerileriniz için lütfen tıklayınız.

Farklı kaynaklara göz atınız;
https://onedio.com/haber/whatsapp-sozlesmesi-nedir-whatsapp-sozlesmesi-nasil-iptal-edilir-950938

https://teyit.org/analiz-whatsappin-degistirdigi-gizlilik-sozlesmesi-hakkinda-iddialar

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Etkileşim

 1. Leyla dedi ki:

  Herkes şaşkınlık içinde kimse ne yapacağını bilemiyor

 2. Aydın dedi ki:

  Günümüz teknolojisinde ne yaparsak yapalım özel hayatın gizliliği diye bir şey kalmadı. Sanırım dünya yeni bir gezegene yerleşme planları yaparken biz eskiye tuşlu telefonlara geri döneceğiz.

 1. 11 Ocak 2021

  […] günlerde whatsapp’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu güvenlik sözleşmesinin (tıklayınız) ülkemizde tartışmalara neden olduğu ve whatsapp kullanıcılarının hızlıca başka […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir