Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir?

Birçok kişi devlette memur olarak çalışarak hayatını kazanmak ister. Bunun için saatlerce ders çalışarak KPSS sınavında yüksek puan elde ederek hayal ettiği meslekte çalışmayı hedefler. Tabi ki bazılarının özel sektörde iyi bir firmada çalışma hayali vardır. Biz bu yazımızda Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir? ve Nasıl Zabıt Katibi Olunur? bu konular üzerinde duracağız.

Tabi ki öncelikle Zabıt Katibi olmanın avantajları veya dezavantajları nelerdir? biraz bu konulara değinmek isterim.

Zabıt Katibi Olmanın Avantajları

zabıt katibi olmanın şartları
 • Zabıt Katibi olmanın avantajlarından biri; eğer soruşturma bürolarında ya da mahkemelerde çalışırsanız; mevzuat bilginiz hayli gelişmiş olacaktır. Buna İlamat ve İnfaz Bürolarını eklemek de mümkün. Çünkü onlar da İnfaz Hukuku konusunda baya bilgiye sahip olmaktadırlar.
 • Çevrenizdekiler sizi donanımlı gördükleri için her konuda (soruşturma ve kovuşturma konuları) akıl danışacaklardır.
 • Kolluk görevlileri ile iletişiminiz iyi olacaktır.
 • Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile çalışıyor olmanız, sosyal hayatınızla ilgili bir problem yaşadığınızda onlarla anlık akıl danışma fırsatını bulmanız anlamına gelir.

Zabıt Katibi Olmanın Dezavantajları

dezavantaj
 • Öncelikle stres ortamında çalışmak size uygun mu değil mi bunu belirlemeniz gerekiyor. Adliye çalışma ortamı çok fazla stres içerdiği için buna başlamadan hazırlıklı olmanız gerekiyor.
 • İkinci maddemiz ise yoğunluk. Gerçekten çok fazla çalışmaya hazır olmalısınız. Normal memurluklardan çok ayrıdır Adliyelerde çalışmak. İşim bitti ben artık oturayım deme şansınız yoktur. Çünkü iş asla bitmez. Bu yüzden genellikle mesai saatleri yetmediği için çoğu Zabıt Katibi mesai yapmaya mecbur kalır.
 • Çalıştığınız kişiler yargıyı temsil ettikleri için bazen onların da egolarına maruz kalabilirsiniz.
 • Nöbet konusu da malumunuz. Haftalık nöbetleriniz olacaktır. Mahkeme ve savcılık nöbetleri ayrı olur ve personel sayısına göre nöbet dönüş süresi artar ya da azalır.
İlginizi Çekebilir;  Etkili CV hazırlama rehberi

Değinmiş olduğum avantajlar ve dezavantajlar konusu daha da artırılabilir fakat benim aklıma gelenler bu kadar. Ama özetle; Adliye ortamında çalışmak gerçekten zordur. Bunu adaylara söylemek isterim.


Zabıt Katibi Olmanın Genel Şartları Nelerdir?

 1. Türk vatandaşı olmak
 2. İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın tarihine göre; örneğin 2021 yılı içerisinde sınavın yapılacağını varsayalım: Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim mezunları için 2020 KPSS sınavı için 70 puan ve üstü almak gerekiyor. Eğer Sınav 2022 yılı yapılacaksa; o zaman KPSS’den önce olacaksa yine 2020 puanı geçerli fakat 2022 KPSS’den sonra yapılacaksa 2022 KPSS sınavı geçerlidir
 3. Erkek adaylar için askerlikle ilgisi bulunmamak: askerlik çağına gelmemiş olmak veya gelmiş ise ertelemiş olmak
 4. 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkum olmamak
 5. 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak
 6. Kamu haklarından mahrum olmamak
 7. Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak

Zabıt Katibi Olmanın Özel Şartları

 1. Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 2. Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası talep edilmeyecek.)
 3. Uygulama sınavından en az bir hafta önce Adalet Bakanlığı internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve Zabıt Katibi adaylarına yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama sınavı ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava katılmaya hak kazanamayacaktır.)
İlginizi Çekebilir;  BANKACILIK MESLEĞİNE DAİR HERŞEY

Uygulama sınavında adayların yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilecek ve bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilerek başvuru geçersiz sayılacaktır.


Zabıt Katibi olmak isteyen adaylara başarılar dilerim. Umarım hedeflerinize ulaşarak mutlu olursunuz.

Görüş ve önerileriniz için tıklayınız.

Daha farklı kaynaklar için bakınız:
https://www.devletdestekli.com/zabit-katibi-nasil-olunur/#:~:text=Zabıt%20katibi%20olmak%20isteyenlerin%20her,olmak%20şartı%20ile%20başvuruda%20bulunabilirler.

http://www.kamuajans.com/gunluk-ilanlar/2021-zabit-katibi-alimi-ilk-ve-son-basvuru-tarihi-adalet-bakanligi-h550029.html

https://www.tercihiniyap.net/kamudan-haber/zabit-katibi-nasil-olunur-sartlari-nelerdir-h10108.html

https://www.memurlar.net/haber/496150/zabit-katipligi-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Sonuçlar

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Etkileşim

 1. Hasan dedi ki:

  Zabıt katibi olmak isteyen arkadaşlar için güzel ve yararlı bilgiler. Teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir